www.polskie-zabawki.pl
+48 669 899 778 sklep@polskie-zabawki.pl

Cymbałki (dzwonki) chromatyczne czy diatoniczne?

M05-cymbalki-27-tonowe-chromatyczne

Diatoniczne czy chromatyczne? Jakie dzwonki (cymbałki) wybrać? Zacznijmy od regułek:

DIATONIKA oznacza w muzyce zasadę oparcie się wyłącznie na dźwiękach jednej skali diatonicznej, w przeciwieństwie do CHROMATYKI gdzie podstawową zasadą jest podwyższanie i obniżanie dźwięków skali diatonicznej za pomocą znaków chromatycznych (dźwięki skali diatonicznej zmienione znakami chromatycznymi nazywane są dźwiękami obniżonymi lub dźwiękami podwyższonymi).

Dzwonki (cymbałki) chromatyczne zatem umożliwiają zagranie dźwięków podwyższonych lub obniżonych o pół tonu; najlepszym przykładem tego typu instrumentu są dostępne w naszej ofercie 27-tonowe dzwonki chromatyczne – jak widać tony obniżone i podwyższone znajdują się w drugim rzędzie dźwięków. W naszej ocenie ten produkt zasługuję notę 5 (w 6-cio stopniowej skali wykonania i jakości dźwięku)

Dzwonki (cymbałki) diatoniczne natomiast nie posiadają pozwalają na zagranie obniżonych lub podwyższonych dźwięków. Jednak dodatkowo niektóre modele posiadają dodatkowe dźwięki (płytki) które wstawiamy zamiast podstawowych na czas wykonywania określonego utworu. Jest to produkt z wyższej półki (cymbałki na drewnianej podstawie – wg nas na nota 6!).

Na poniższej ilustracji prezentujemy dzwonki chromatyczne, 27-tonowe, dwurzędowe:Cymbałki, dzwonki chromatyczne

 

 

Wybór określonego modelu zależy od naszych potrzeb i wymagań. Każdy z instrumentów z naszej oferty to więcej niż zabawka dla dzieci. Dzwonki (cymbałki) są strojone elektronicznie (dźwięk a1=440Hz) i nadają się do nauki gry np. w szkołach lub przedszkolach.