www.polskie-zabawki.pl
+48 669 899 778 sklep@polskie-zabawki.pl

Rola taty w wychowywaniu dziecka. Zabawka to nie wszystko.

    Wychowywanie dziecka to rola matki… Czy to prawda? A może to ojciec ma większy wpływ? Jak sądzisz? Nie ma wątpliwości, że matka odgrywa bardzo duża rolę w wychowywaniu, ale w tym procesie nie można pomijać roli ojca. Ojciec może tą integrację rozpocząć już przez obecność przy porodzie, aby następnie z biegiem dni, miesięcy i lat podtrzymywać, rozwijać i umacniać swoją więź z niemowlęciem, dzieckiem, nastolatkiem…

    Wg specjalisty w tej dziedzinie dr Thomasa Berry Brazeltona, specjalisty w zakresie rozwoju dzieci jego rola nabiera coraz większego znaczenia: „Każde dziecko potrzebuje i matki, i ojca, a każdy ojciec może dużo zdziałać. To nie wszystko jedno, czy niemowlę ma aktywnego, interesującego się nim ojca, czy też zajmuje się nim raczej matka”. Dr Brazelton przytacza pewne spostrzeżenie, z którego wynika, jak odmiennie obchodzą się z dziećmi matki i ojcowie. „Matki były wobec niemowląt raczej delikatne i spokojne. Ojcowie natomiast częściej niż matki baraszkowali z nimi, łaskotali je i poszturchiwali” (tłumaczenie za „Przebudźcie się!” nr 2 z 1988 roku). A więc, tatusiu, Ty również przyczyniasz się do tego, kim będzie Twoja pociecha! Jak to robisz? Czy jesteś zadowolony ze swojego udziału w kształtowaniu osobowości Twojego dziecka?

    Dalej dr Brazelton wyjaśnia: „Gdy dziecko ma aktywnego ojca, będzie sobie później lepiej dawać radę w szkole, będzie mieć lepsze poczucie humoru i łatwiej mu będzie współżyć z rówieśnikami. Będzie też wykazywać więcej samodzielności i mieć więcej chęci do nauki. W wieku sześciu czy siedmiu lat osiągnie wyższy iloraz inteligencji”.

    A więc, Ojcowie, pomagajcie swoim pociechom kształtować osobowość! Co jest do tego potrzebne? Można zaryzykować stwierdzenie, że ostatnia rzecz to pieniądz i bogactwo, a pierwsze to czas, zaangażowanie i pomysłowość. Wymyśl JAK to robić a dziecko będzie z radością wspominać dziecięce chwile spędzone razem z tatą.

    Oczywiście rynek zabawkowy podsuwa pomysły na takie wspólne zabawy. Produkowane są zabawki i gry opracowane z myślą o rodzicach, wymieniając chociażby gry edukacyjne z udziałem mamy a także dedykowane zabawie dziecka z tatą. Ba, nawet proste założenie dziecięcego kasku może sprawić, że zwykła podłoga stanie się placem budowy, a wspólne sprzątnie może być ciekawsze, gdy operatorem realistycznej zabawkowej śmieciarki stanie się syn.

    Podsumowując, pamiętajmy, że najważniejszy jest CZAS, który poświęcamy dzieciom. Dawaj SIEBIE! To jest cenne dobro, którego nie musimy kupować. Każde dziecko jest inne, więc zajmując się nim poznajesz jego indywidualne potrzeby i zainteresowania. Pamiętaj, że przebywanie z drugim człowiekiem, w tym wypadku Twoim dzieckiem, to jedyna droga to zawarcia trwałej, mocnej przyjaźni…